[صفحه اصلي ]      
قرآن پژوهی و طب awt-yekta Quran scholars and Medicine
:: صفحه اصلي :: درباره كنفرانس :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: برقراري ارتباط :: راهنماي پايگاه ::
بخش‌هاي اصلي
صفحه اصلی::
درباره کنفرانس::
سازمان کنفرانس::
برگزارکنندگان و حاميان::
شرکت در کنفرانس::
ارسال مقاله::
برنامه‌های جانبی::
برقراری ارتباط::
تسهيلات پايگاه::
::
مطالب مرتبط
..
جستجو در پايگاه

جستجوي پيشرفته
..
دريافت اطلاعات پايگاه
نشاني پست الكترونيك خود را برای دريافت اطلاعات و اخبار پايگاه، در كادر زير وارد كنيد.
..
لينک های مرتبط

پايگاه اطلاع رسانی قرآن پژوهی و طب وزارتخانه

دانشگاه علوم پزشکی سمنان

معاونت تحقيقات وفن آوری

سامانه سمات

واحد انفورماتيک

..
:: اخبار کنفرانس : صورتجلسه شورای سمينار قرآن‌پژوهی و طب در دانشگاه ::
اخبار

  شماره جلسه: 5 محل برگزاری: دفتر رياست دانشگاه

  تاريخ برگزاری: 13/4/1390 ساعت شروع: 8 ساعت خاتمه: 10

  پنجمين جلسه سمينار قرآن‌پژوهی و طب جهت هماهنگی هرچه بهتر برای برگزاری سمينار با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين غلامحسين مهدوی‌نژاد، حجت‌الاسلام والمسلمين غلامحسين محمد بارانی، حجت‌الاسلام والمسلمين کوهساری، دکتر علی رشيدی‌پور، دکتر فرهاد ملک، دکتر عباسعلی طاهريان، دکتر نعمت‌الله ستوده، دکتر جعفر علاوی طوسی، دکتر محمدرضا عسگری، دکتر مصيب عباسی (رئيس دانشگاه آزاد گرمسار)، محمد‌باقر دلخوش، و ماشاالله کلاهدوز در روز دوشنبه مورخ 13/4/1390 رأس ساعت 8 صبح در محل دفتر رياست دانشگاه با قرائت قرآن شروع گرديد.

  در ابتدا در ارتباط با موضوعات مطرح شده در جلسه قبل و محورهای مورد بحث در حوزه‌های اخلاق فردی و سلامت، خانواده و سلامت، آموزه‌های قرآنی و جامعه سالم، ... صحبت شد و تأکيد گرديد که بر روی اين محور بحث شود تا به نتيجه برسيم.

  در ادامه اشاره گرديد با توجه به اينکه وزارت بهداشت و درمان در سايت http://quran.hbi.ir محورهای بحث کنگره قرآن پژوهی و طب را مشخص نموده، بهتر است از محورهای مورد اشاره اين سايت برای انتخاب محورهای سمينار مورد نظر استفاده شود.

  سپس يکی از اعضاء اشاره کردند که اخلاق و سلامت در حيطه رشته ما نيست و بيشتر مربوط به علوم انسانی است، ضمناً درباره اخلاق زياد صحبت شده است. بايد موضوعاتی انتخاب شود که ارتباط خيلی نزديکی با قرآن داشته باشد. همچنين تأکيد نمودند که موضوع بايد اولويت داشته باشد (مانند بهداشت تغذيه و قرآن)، همچنين به جنبه هزينه– اثربخشی و کاربردی و اجرايی آن توجه شود، لذا اشاره کردند که عنوان بازنگری شود و به برخی جنبه‌های مورد اشاره در سايت http://quran.hbi.ir مانند جنبه‌های بيولوژی در قرآن (مثل بيولوژی ايمان) مورد توجه قرار گيرد.

  در ادامه حاج‌ آقا بارانی اشاره کردند که قبلاً در ارتباط با موضوع توافق شده است و بهتر است روی موضوعات مورد توافق قبلی بحث گردد. هدف ما بررسی نقش اخلاق (اسلامی و مورد توصيه قرآن) در سلامت است.

  سپس برخی از اعضاء بيان نمودند با توجه به رسالت ما در دانشگاه علوم پزشکی، بهتر است جنبه‌های علوم پزشکی در محور بحث‌ها قرار گيرد. اما برخی ديگر نظر داشتند که جامعه هدف است نه قشر خاصی از جامعه، لذا موضوع طوری باشد که هر کسی بتواند مقاله دهد.

  پس از اين بحث‌ها، يکی ديگر از اعضاء اشاره نمودند که مشکل در ارتباط بين دو تخصص است، بهتر است ارتباط بين حوزه و دانشگاه را مد نظر قرار داده و موضوع سمينار جامع و جنبه مختلف داشته باشد و خود را محدود به محور خاصی مانند سرفصل‌ها و محورهای مورد اشاره وزارت‌خانه نکنيم. وی همچنين گفتند که با توجه به اينکه بند 11 در سايت http://quran.hbi.ir موضوعات آزاد را گنجانده، می‌توان محورهای مختلف را مورد توجه قرار دهيم.

  در ادامه اشاره شد که موضوعات مورد اشاره قرآن در ارتباط با علوم انسانی بصورت عام و فراگير هستند و ارتباط بين جنبه‌های مختلف ايجاد می‌کنند، لذا بهتر است به توافق رسيده و بر اساس ماموريت دانشگاه 10 موضوع مشخص گردد.

  سپس يکی از اعضاء بر اساس سرفصل‌های مورد اشاره در سايت http://quran.hbi.ir به چند موضوع با گرايش پزشکی اشاره کردند و گفتند توجه صرف به جنبه اخلاق قديمی شده است. با توجه به اينکه 90% مشکلات اخلاقی در ارتباط با تغذيه است جنبه‌های قرآن‌پژوهی و تغذيه سالم و سلامت جسمی مورد توجه قرار گيرد. همچنين پيشنهاد برگزاری دو کارگاه را در کنار برگزاری سمينار ارائه نمودند.

  در ادامه عضو ديگر شورا اشاره کردند که در جلسات قبل با زحمات زياد به عنوان رسيديم، لذا بهتر است دوباره درباره عنوان بحث نشود چرا که وقت زيادی از اعضاء می‌گيرد، بهتر است روی محورهای قبلی بمانيم و محورهای جديد (در ارتباط با جنبه‌های بيولوژيک) را به محورهای قبلی اضافه کنيم.

  سپس حاج‌آقا مهدوي­نژاد بعنوان دبير علمی سمينار درباره ضروت انجام اين سمينار صحبت کردند و بيان نمودند که هدف توجه دادن دانشجويان گروه پزشکی و پايان‌نامه‌های آنها به موضوعات قرآنی است. بايد جنبه‌هايی را اصلاح کنيم که محجوريت قرآن در علوم پزشکی برطرف شود. لذا جمع بين دو نظر را بايد مورد توجه قرار داد و در محورها زيرعنوان‌هايی بايد گنجانده شود که نظر همه را پوشش دهد.

  در پايان حاج‌آقا بارانی نظر تکميلی اعضاء را در کنار هم قرار داد و نتيجه‌گيری کرد که محورهای زير مورد توجه قرار گيرد.

  1- اخلاق فردی

  2- اخلاق اجتماعی

  3- اخلاق در خانواده

  4- اخلاق پزشکی

  5- قرآن و بهداشت تغذيه

  6- قرآن و قلب سليم

  ضمناً مقرر شد که جلسه کوچکتر و بصورت تخصصی‌تر با حضور برخی از افراد خاص در زمان مناسب تشکيل شده تا درباره جزئيات سمينار مانند فراخوان و ... تصميم‌گيری شود.

 

  حاضرين در جلسه:

  حجت­الاسلام والمسلمين

  غلامحسين مهدوي­نژاد

  مسئول نهاد رهبری دانشگاه

  حجت­الاسلام والمسلمين

  محمد بارانی

  معاون نهاد رهبری در دانشگاه

  حجت­الاسلام والمسلمين

  حاج آقا کوهساری

  دکتر راهب قربانی

  معاون تحقيقات و فن­آوری دانشگاه

 

  مهندس محمدباقر دلخوش

  معاون دانشجويی و فرهنگی دانشگاه

  دکتر فرهاد ملک

  مدير گروه داخلی

 

  دکتر علی رشيدي­پور

  رئيس مرکز تحقيقات فيزيولوژی

  

  دکتر محمدرضا عسگری

  مدير پژوهشی دانشگاه

  دکتر نعمت­الله ستوده اصل

  عضو هيئت علمی دانشگاه

  دکتر جعفر علاوی طوسی

  مسئول واحد انفورماتيک دانشگاه

  دکتر عباسعلی طاهريان

  رئيس مرکز تحقيقات گياهان دارويی

  

  ماشاالله کلاهدوز

  مسئول روابط عمومی دانشگاه

  دکتر مصيب عباسی

  رئيس دانشگاه آزاد گرمسار

  

  

  تهيه و تنظيم: رحيمه عمرانی

  کارشناس معاونت تحقيقات و فن­آوری دانشگاه

  
تسهيلات مطلب
ساير مطالب اين بخش ساير مطالب اين بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


كد امنيتي را در كادر بنويسيد >
::
دفعات مشاهده: 5907 بار   |   دفعات چاپ: 950 بار   |   دفعات ارسال به ديگران: 245 بار   |   0 نظر
قرآن پژوهی و طب Quran scholars and Medicine
Static site map - Persian site map - English site map - Created in 0.379 seconds with 764 queries by AWT YEKTAWEB 2.4.2.8